De vorba cu.... invitatii nostri sau ai vostri
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


De vorba cu cei care vor sau nu vor sa vorbeasca ... sau dreptul la replica pentru acestia
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Cateva ganduri…

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Tais Toi

Tais Toi


Mesaje : 11
Data de inscriere : 10/03/2011

Cateva ganduri… Empty
MesajSubiect: Cateva ganduri…   Cateva ganduri… EmptySam Mar 12, 2011 1:41 am

Cateva ganduri…
Mar 12th, 2011 by MR

A mai trecut o saptamana, una destul de grea din punct de vedere professional, cu multe deplasari in provincie. Mă simt dator să spun asta, pentru a nu lăsa o impresie greșită celor ce mi-au răspuns cu comentarii la anumite postări. Nu am avut nici timpul și nici chemarea măcar să citesc tot ce s-a scris pe blog, darămite să mai și răspund fiecăruia. Așa că dau acest răspuns global tuturor, ca un mesaj către toți. Fiecare să ia din el ce crede că vede. Spun asta pentru că văd în continuare cum oamenii, deși vorbesc aceeași limbă (română) și folosesc un set de concepte comune, nu au aceeași percepție și reprezentare a realității, iar conștiința lor interpretează totul prin prisma:

- concepției proprii despre viață și modul de a o trăi

- bagajului lingvistic acumulat (ca să nu mai vorbim de cultură)

- obiectelor și corespondențelor fiecărei idei sau concept – așa cum derivă acesta din experiența proprie acumulată.

Cum ar spune Patanjali, pe scurt, percepem lumea prin filtrul propriilor samskaras și vasanas (impresiuni mentale și emotionale).

Un fior de vanitate și de umor involuntar, mă îndemna să lansez o ”bulă” papală hieratică, prin care să aduc la cunoștiința Umanității – din ”turnul de fildeș” al ”superiorității” mele profesionale, culturale, intelectuale și rasiale - celor ce îmi scriu zeci de pagini, somându-mă cu inststență să le răspund, că datorită timpului extrem de scurt pe care îl am la dispoziție (pentru astfel de preocupări imsignifiante – cum ar fi acelea de a comunica cu simplii muritori), nu voi răspunde decât:

- mesajelor cu ”miez”

- mesajelor ce au o mărime de maxim 10 rânduri (în caractere times new roman 12 ne-bolduite).

Iar respectivii pot primi răspunsul secolul ăsta, sau mileniul următor, în funcție de distanța de ordin cosmic, la care simt că mă situez la acel moment în raport cu furnicarul Umanității.

Celor nemângâiați de lipsa răspunsurilor mele, le ofer un set întreg de auto-explicații, care să îi liniștească și să le mângâie ”singurătatea” existențială și intelectuală, în care demult nu a mai pătruns nici o rază de lumină ne-filtrată de dogma la care au aderat:

1. și tăcerea este un răspuns (căci, nu așa se spune, uneori, Dumnezeu răspunde prin tăcere întrevărilor penibile sau prost puse). Aici, puteți opune latinescul qui tacit consentire videtur (cine tace, consimte), pentru un pic de bun simț și normalitate vis-a-vis de tâmpenia anterioară…
2. sunt pe cont propriu, trebuie să găsească singuri răspunsurile ”corecte”.
3. problema lor este prea nesemnificativă pentru a merita un răspuns, așa că nu merită să se mai obosească nici ei să caute, e mai bine să îți păstrezi mintea ”odihnită”, nu-i așa ? Cine știe la ce va trebui să o folosești pente 10 ani ?!

Dacă până la acest moment, citind satira mea, te-ai enervat, dragă cititorule, e cazul să te oprești din citit și să reflectezi profund asupra prejudecăților pe care le porți în propria-ți tărtăcuță.

Altfel, vei continua să crezi că:

- dezastrul din Japonia (cutremurul de ieri) a fost un răspuns (pedeapsă binemeritată) la încăpățânarea (și bunul simț) al japonezilor de a refuza să accepte o anumită școală de yoga și o anumită carte, pe piața cărților despre tantra – din Japonia.

- putem influența exploziile soarelui sau traiectoria unor obiecte cosmice (planete, asteroizi) – care se mișcă de milioane și miliarde de ani pe traiectorii milimetric stabilite de Creator – doar prin puterea reunită a câteva mii de oameni ce se concentrează la unison. Interesant este că nimeni nu și-a pus până acum problema verificării teoriei cu practica: oare chiar putem mișca un obiect fizic, (o bilă de ping-pong pe o masă), dacă ne concentrăm un milion de oameni asupra ei ? Dară-mi-te un asteroid ? Asta nu înseamnă că aș contrazice ideea de rugăciune (ceea ce e cu totul altceva): Cu un pic de credință, poți muta și munții din loc, cu un singur amendament: Îl rogi pe Dumnezeu să facă asta, nu te înfoiezi că o faci tu…, căci ”Fără Mine, nu puteți face nimic” (Ioan 15,5).

Ce e mai neplăcut e faptul când trezirea la realitate se petrece brusc și în mod tragic. Cum li se întâmplă unora (destul de mulți din păcate), care au crezut timp de 20 de ani că EI se află în posesia Adevărului Ultim, că Ei pot schimba lumea, că EI au cele mai eficiente mijloace la dispoziție, și care TOT EI s-au trezit că nu se pot vindeca prin ”adevărurile”, ”revelațiile în premieră mondială” și ”informațiile ezoterice” pe care le dețineau, nici măcar de un banal ”cancer” sau altă boală persistentă și sâcâitoare, cu deznodământ fatal…

Mai interesant este faptul cum reacționează ”gloata” de inițiați pe bandă… Pe scurt ? Nu-i interesează ! Găsesc tot felul de explicații anesteziante și suficiente: ”A făcut greșeli mari, își merită karma”, ”L-a vorbit de rău pe Maestru”, ”nu și-a rezolvat conflictele interioare”, ”Nu a iertat pe cine trebuia, din inimă”, și multe altele, care, chiar dacă sunt afirmații – probabil adevărate, nu știu cât de mult au legătură cu boala respectivului/respectivei.

În schimb, aceste explicații – lansate de pe poziția superioară și laxă a bivolului mulțumit și plesnind de sănătate, sunt un atentat la bunul simț. Păi, compasiunea unde este ? E mai simplu să îl culpabilizezi pe amărâtul bolnav, aruncând în cârca lui vina bolii (e karma lui, nu-i așa ?!), în loc să te gândești cum îl poți ajuta.

Și nu îl ajuți decât când a trecut la cele Veșnice, cu binecuvântări anemice, în același ton de regret superior, că deși ”știa ce trebuia să facă ca să se vindece”, nu a vrut cu adevărat…

Această atitudine de distanțare bruscă a ”inițiaților” ”suprem evoluați spiritual” față de cei ce dau de belele (nu numai de sănătate, ăsta a fost un exemplu particular), nu arată decât un singur lucru: că de fapt ei (în frunte cu liderii lor) nu caută cu adevărat Eliberarea, comuniunea cu Dumnezeu sau cum și-or imagina ei Țelul Ultim al cărării spirituale pe care își imaginează că merg.

Ei de fapt caută plăcerea, confortul și satisfacția și fug de suferință. Tipic omenesc. Aspirația lor corespunde mai degrabă unei căutări a Paradisului lui Indra, decât eliberării de vălurile ignoranței. De aceea se simt incomodați de boala și suferința celor din rândurile lor. De aceea nu se organizează să îi ajute, să se roage pentru ei, să postească pentru ei, să fie alături de ei cu tot sufletul. Pentru că atunci ar trebui să supună – în fața propriei conștiințe – iluziile cu care se hrănesc, la testul adevărului.

În schimb, postesc, se roagă și fac binecuvântări pentru unii care – dat fiind presupusul nivel spiritual atins, nu ar trebui să aibă nevoie de ele, nici pentru păstrarea stării de libertate, nici pentru întoarcerea dintr-un loc în altul.

Sesizați discrepanța ?!

Acestea ar fi câteva gânduri ironic-amărui, într-o frumoasă zi de sâmbătă. O zi bună și vouă !

NT: sursa mesajului e evidenta: blogul dlui Rapcea. L-am pus si aici, ca nu cumva teroristi talibani hekeristi cu ciorapi portocalii sa-i atace iar vestitul si mult cautatul si extraordinar de vizitatul blog si sa se piarda in neant bunatate de creatie artistica. Sa comenteze cine poate si se simte in stare, ca eu nu am nivelul cerut mai sus si nu ma incadrez in limitele si obligatiile impuse de artistul poporului, MR. Very Happy
Sus In jos
Voice Of Desert

Voice Of Desert


Mesaje : 3
Data de inscriere : 11/03/2011

Cateva ganduri… Empty
MesajSubiect: TROGLODIT   Cateva ganduri… EmptySam Mar 12, 2011 1:49 am

Tais Toi a scris:
Cateva ganduri…
Mar 12th, 2011 by MR
NT: sursa mesajului e evidenta: blogul dlui Rapcea. L-am pus si aici, ca nu cumva teroristi talibani hekeristi cu ciorapi portocalii sa-i atace iar vestitul si mult cautatul si extraordinar de vizitatul blog si sa se piarda in neant bunatate de creatie artistica. Sa comenteze cine poate si se simte in stare, ca eu nu am nivelul cerut mai sus si nu ma incadrez in limitele si obligatiile impuse de artistul poporului, MR. Very Happy
Ce poti sa ceri unui TROGOLIDIT ?

TROGLODÍT, -Ă, troglodiți, -te, s. m. și f. 1. Om care trăiește în caverne. ◊ (Adjectival) Populație troglodită. 2. Fig. Om cu un nivel de trai extrem de scăzut, care duce o viață primitivă. ♦️ Epitet dat unui om grosolan, necivilizat, retrograd. – Din fr. troglodyte.
Sursa: DEX '98

TROGLODÍT ~ți m. 1) Om preistoric care locuia în peșteri. 2) fig. Persoană cu un nivel de viață foarte scăzut. 3) fig. fam. Persoană grosolană, necivilizată, cu idei perimate. [Sil. tro-glo-] /<fr. troglodyte
Sursa: NODEX

TROGLODÍT2, -Ă I. s. m. f. 1. om preistoric din cuaternar care locuia în caverne. 2. (fig.) om cu un nivel de viață foarte scăzut, primitiv. ◊ om necivilizat. II. adj. (despre animale, plante) care trăiește în caverne sau peșteri. (< fr. troglodyte)
Sursa: MDN

TROGLODÍT, -Ă s.m. și f. 1. Om preistoric din epoca cuaternară care locuia în caverne. ♦️ adj. Populație troglodită. 2. (Fig.) Om cu un nivel de viață foarte scăzut. ♦️ (Fig.) Om grosolan, necivilizat. [< fr. troglodyte, cf. gr. troglodytes].
Sursa: DN
Sus In jos
Cineva




Mesaje : 12
Data de inscriere : 14/03/2011

Cateva ganduri… Empty
MesajSubiect: Salut   Cateva ganduri… EmptyLun Mar 14, 2011 4:28 pm

Voice Of Desert a scris:
Ce poti sa ceri unui TROGOLIDIT ?
Bine v-am gasit. Am citit cate ceva pe blogul "colegului" nostru Rapcea si am ajuns apoi si aici. Am remarcat ca el se crede un curajos, iar pe noi ceilalti colegi din cadrul MISA niste lasi. Este un mare act de "curaj" sa-ti parasesti maestrul spiritual, sa-l desconsideri, dar si mai mare e acela sa-l tradezi si sa-i aduci jigniri si prejudicii de imagine. Evident ca e vorba de o imagine fizica, cea din lumea fizica si nicidecum una spirituala. Eu maestru spiritual nu poate fi atins acolo, caci el este UNA cu Dumnezeu. Nu e de mirare ca exista si astfel de cutre si denigratori. Si Iisus a "beneficiat" de astfel de cutre, denigratori si tradatori, sau de lasi care L-au parasit cand au venit soldatii fariseilor in Gradina Ghetsimani.

"Colegul" Rapcea are tupeul si obraznicia sa ne acuze ca nu-i raspundem sau nu-i comentam comentariile lui inepte, scrise, zice si crede el, cu iz de "inteligenta" sau "spirituale". El nu a inteles ca multe din rautatile lui gratuite, adeseori si minciuni, dar mai ales prostiile pe care le debiteaza si asa zisele lui "demascari" sau "acte de curaj", chiar nu merita sa le acorzi vreo atentie, daramite sa le mai si raspunzi sau sa la comentezi. Cu toate acestea el scrie pe blogul sau minuscul si neimportant ca nu are de gand sa raspunda sau sa comenteze ce spun altii despre el, sau intrebarile care i se pun. Ipocrit.

Rapcea fiinta ratacita si oarba, cand vei pune intrebari cu miez, ca sa te citez, cand vei ridica probleme cu adevarat spirituale si demne de interesul tuturor, fie ei yoghini sau neyoghini, iti promit ca cel putin eu am sa-ti raspund si am sa-ti comentez "miezul" afirmatiilor tale. Pana atunci, bucura-te ca tu ai "curajul" sa te afisezi cu propria ta identitate, iar noi astia "lasii", o facem din anonimat. Noi stim de ce o facem noi si putem banui si de ce o faci tu. Dar de la banuieli la fapte concrete e doar un pas, deci o problema de timp, caci nu-i asa, cum zici si tu: "adevarul iese la suprafata pana la urma".

Cum tu ai renuntat la protectia maestrului spiritual si cum probabil ca intr-o buna zi si el va renunta sa-ti asigure o protectie spirituala, nu mai ramane decat sa vedem pe mana cui mergi tu de fapt. Vedem bine ce patesc toti cei care ii demasca pe masoni si privim si catre tine. Nu numai ca nu patesti nimic, ci mai primesti si oferte de servici de la masoni precum Dan Diaconescu. Nu intreb cu cat te-ai vandut sau ce "contract de colaborare" ai facut cu securitatea romana sau din te miri ce alta tara, ci doar iti spun ca intr-o buna zi vine vremea platii, scadenta acelui contract. Ai uitat ca sufletul nu e de vanzare. Ca si om, ca si fost "coleg", esti demn de mila. Compasiunea e pentru fiintele extrem de evoluate spiritual, ceea ce nu este cazul meu. Nu pot spune nici "Doamne iarta-l, ca nu stie ce face", caci am o presimtire ca stii bine ce faci si nu esti strain de ceea ce se face prin tine.

Ce sa-ti urez eu tie ? Mda, poate un suflet mai bun. Numai un om fara suflet poate spune si face ceea ce spui si faci tu.

Apropos, cred ca troglodit e prea mult spus. Mai corect ar fi "un golanas" cu jargon de maidan. Atat.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cateva ganduri… Empty
MesajSubiect: Re: Cateva ganduri…   Cateva ganduri… Empty

Sus In jos
 
Cateva ganduri…
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ganduri de inceput de an “solar”

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
De vorba cu.... invitatii nostri sau ai vostri :: De vorba cu ... si despre... :: De vorba cu si despre Mihai Rapcea :: Obsesiile lui Rapcea :: Gregorian Bivolaru si MISA cea mai mare obsesie-
Mergi direct la: